Ekonomi

Kapalıçarşı’da dövize sıkışan nakit

DUVAR –Son dönemde çifte kur uygulaması gündemdeki yerini koruyor.

Fortuna Capital Consulting kurucusu Dr. Altuğ Özaslan, bankalarla piyasa ortasındaki kur açığının açılmasını tetikleyen faktörlerden birinin de Kapalıçarşı’da nakit bulamama olduğunu açıkladı.

Merkez Bankası, AKP iktidarının ekonomi politikasına uyum sağlamak için arka kapıdan yaptığı satışlarla dövizi kontrol altında tutmaya çalışırken, bu durum piyasada ikili bir durum yarattı. Kapalıçarşı’daki döviz kuru ile MB’nin açıkladığı döviz kuru arasında fark vardı.

Fortuna Capital Consulting kurucusu Dr. Altuğ Özaslan, bankalarla piyasa ortasındaki kur açığının açılmasını tetikleyen faktörlerden birinin de Kapalıçarşı’da nakit bulamama olduğunu açıkladı.

Ekonomim’den Burcu Göksüzoğlu’na konuşan Özaslan, şunları söyledi:Bu durumun Merkez Bankası’nın politika faizi ile piyasadaki faizin ortasının açılmasıyla başladığını belirterek, şöyle konuştu:

“Piyasadan duyduğuma göre Merkez Bankası bankalara ‘al-sat spreadinizi açın’ sözleri önererek söyledi. Önce bu spread %2’ye getirildi. Sonra kabaca ‘geri çekilin’ denildi. 1 lira’. Yüzde 5’lik bir alış spreadine denk geliyor. Sonrasında Kapalıçarşı bankalarla olan işlemlerini kapatmak zorunda kalıyor. Bankaların ticaret açığı genişledikçe, Bankalararası para piyasası ile serbest yabancı para piyasası arasında bir bölünme açılmaya başlıyor. Kapalıçarşı’da döviz piyasası Son 15-20 gündür Kapalıçarşı’da döviz likiditesine neredeyse hiç erişim yok.”

Kapalıçarşı’nın da dövize sıkıştığını belirten Özaslan, alım-satım açığının açılmasının nedenlerinden birinin de bu olduğunu söyledi.

“Eskiden böyleydi; Çok büyük bir işlem yapacak olsanız bile çantadaki parayı alıyorsunuz ve size 15 dakikada 1 milyon dolar veriyorlar. Zaten arıyorsunuz. Bugün son 15-20 gün için T+2 gün değeri veriyorlar! Çünkü Kapalıçarşı bu parayı kurtaramaz. Etkide böyle bir sorun olduğu için bu likiditenin yarattığı ekstra prim fiyatın üzerindeydi… En büyük sorun buradan çıktı.” (KAYNAK)

saraykent-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu