Haber

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: PAZARLIKLAR OLDUĞUNDA BİZE VEFA VERİLDİ DİYECEK

-Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sırf iktidara gelmek için kimlerle ve kimlerle pazarlık yaptı, kapalı kapılar ardında ne tür sözler verildi, ülkenin bekası nasıl ortaya kondu” dedi. Tezgahın seyyar satıcı gibi olduğu zamanla ortaya çıkacaktır. Hele terör örgütleriyle ne tür pazarlıklar yapıldığı, ortaya çıktığı gibi gerçekten verildi. Hayırseverliğimiz var diyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 30. Genel Kurulu ve İhracat Şampiyonları Ödül Töreni’ne katıldı. Genel Heyet ve Ödül Töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu TİM Lideri Mustafa Gültepe yer aldı. Programda 27 Mal İhracatı Şampiyonu ve Hizmet Sektöründe ilk 10 firma ile Mal İhracatı Şampiyonu ve Hizmet İhracatı Şampiyonu ilk 10’a ödülleri verildi.

2022 YILI İHRACATIMIZDA REKOR YIL OLARAK KAYDEDİLDİ

Genel kurulun bereketini ve ödül sahiplerini tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak tüm ihracatçılarımızla gurur duyuyorum. Ülkemizin ticaret diplomasisinin akıncısı olan kardeşlerimle gurur duyuyorum. İstihdamla gurur duyuyorum.” siz sağlıyorsunuz ve yaptığınız ihracat yerli ve milli tanımımızı somutlaştırıyorsunuz.Bugün dünyanın en ücra köşelerinde bile Türk malı damgalı çalışmalarımız varsa bunda en büyük pay ihracatçılarımızındır.Katkılarını çok iyi bilirsiniz. İhracatımızın ve ihracatçılarımızın ülkemiz ekonomisine katkılarının sağlanmasında bu anlayışla ihracatçılarımızı her zaman yol arkadaşlarım ve dava sebebim olarak görmüşümdür.Hangi konumda olursak olalım sizlerin dertleriyle yakından ilgilendik. Kapımıza kalbimizle varız.Size ve temsilcilerinize kapımızı her zaman açık tuttuk.İhracatçılarımızla farklı vesilelerle sık sık bir araya geldik.Gündemimizde yer alan konuları samimiyetle ele aldık.Türkiye İhracatçılar Meclisimiz taleplerini iletti. sorunlarını dile getirdiler, ufkumuzu ve yolumuzu açacak teklifler sundular. Sorunlarınıza kalıcı çözümler ürettik. Çalışanlarımızın vize fiyatlarını belirledik, şirketlerimizin birikmiş alacaklarını tahsil ettik, gümrük işlerini kolaylaştırmak için temaslar kurduk, yeni pazarlar bulmak için sizlerle birlikte ülke ülke gezdik… ter döktük. Bu yeni dönemde hiç beklemeden adımlarımızı attık ve hızlı bir şekilde ziyaretlerimize başladık. Deprem afeti sonrası izinlerde ek sürelerin düzenlenmesinden sürece, deprem bölgesinde kısa çalışma ödeneği verilmesine, afet bölgesinde yatırım teşvik belgelerinin 3 yıl uzatılmasına, cazibe merkezleri programında KOBİ tanımındaki üst sınırın 500 milyon liraya çıkarılması, taban fiyat bazının genişletilmesi. Taleplerinize olumlu yanıt verdik. Sizlerden ülkemizin dış ticaretine ivme kazandıracak her türlü teklif ve eleştirilerinizi değerlendirdik. El ele, gönül gönüle hareket ederek Türkiye’yi ihracatta tarihinin en büyük başarılarıyla tanıştırdık. 21 yıl sonra göreve geldiğimizde Türkiye 2001 krizinin ağır şoku altındaydı, finans sektörümüz iflas nedeniyle ciddi bir darboğaza girmişti. Esnafından personeline, sanayicisinden memuruna, emeklisine kadar toplumumuzun hiçbir kesimi önünü göremedi. İhracatıyla, altyapısıyla, üst yapısıyla, istihdamıyla zar zor ayakta duran bir ülke vardı. İş dünyamızda dayanışma içinde çalışarak bu tabloyu tersine çevirdik. Dünyanın en değerli üretim üslerinden biri haline geldik. Yılda ancak 36 milyar dolar ihracat yapabilen bir ekonomimiz vardı ve bugün bu rakamı bir buçuk ayda gerçekleştiren güçlü bir ekonomiye kavuştuk. 2022 yılı ihracatımız için rekor yıl olarak kayıtlara geçti.”

BÜYÜME VE İHRACAT RAKAMLARI EKONOMİMİZİN BEKLENENDEN DAHA HIZLI TOPARLANDIĞINI GÖSTERİYOR Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mal ihracatımız yüzde 12,9 artarak 254,2 milyar dolara ulaştı. Ülkemizin dünya ticaretindeki payı yüzde 1,02’ye yükseldi. Hizmet ihracatımız yüzde 47,3 artarak 90 milyar oldu. Savunma ihracatımız yaklaşık yüzde 37 artışla 4,3 milyar dolara ulaştı.İhracat yapan firma sayımız bir önceki yıla göre yüzde 14 artarak 114 bin 561 oldu. Ancak 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem 50 bini aşkın can kaybının yanı sıra 11 ilimizi derinden sarstı.Konutların yanı sıra işyerleri, fabrikalar, üretim tesisleri ve ticari kuruluşlar da yerle bir oldu. depremde de zarar gördü.Dünyada çok az ülkenin kaldırabileceği bu büyük yıkıma karşı devlet olarak hızla harekete geçtik.Enkazlarını kaldırdık, yıkılanların yerine yenilerini koymak için kolları sıvadık. Sarsılan şehirlerimizde üretim çarklarının ayakta kalması için iş dünyamıza gerekli tüm takviyeleri sağladık. İnşallah şehirlerimizi eskisinden daha inançlı, daha dinamik, daha canlı ve daha müreffeh hale getireceğiz. Depremin ekonomimize olumsuz etkileri her geçen gün azalıyor. Yüzyılın felaketini yaşamamıza rağmen ihracatımız güçlü seyrini sürdürüyor. Mayıs ayında ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,4 artarak 18,9 milyar dolardan 21,6 milyar dolara yükseldi. Son 12 ayda ihracatımız 254,4 milyar dolara ulaştı. Bu performansta orta yüksek ve yüksek teknoloji ihracatımızdaki artışın payı bizim için çok değerli. Orta-yüksek ve yüksek teknolojili iş ihracatının imalat içindeki payı 2022’de yüzde 37 idi. 2023’ün ilk 5 ayında aynı oran yüzde 40,8’e çıktı. Büyüme tarafında da benzer müjdelere tanık oluyoruz. Ekonomimiz yılın ilk çeyreğinde yüzde 4 büyüdü, çok şükür son 11 çeyrektir büyümeye devam ediyor. Şubat ayında aylık bazda gerileyen sanayi üretim endeksi, Mart ayında hızla toparlanarak yüzde 5,5 oranında arttı. Gelen öncü veriler, büyümenin ikinci çeyrekte de güçlü kaldığına işaret ediyor. Büyüme ve ihracat rakamları, deprem felaketinin ardından ekonomimizin beklenenden hızlı toparlandığını gösteriyor” dedi.

YIL SONUNA KADAR 265 MİLYAR DOLARA ULAŞMAK İSTİYORUZ Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Pandemi, deprem, seçimler ve küresel ekonomideki sıkıntılara rağmen yakaladığımız bu ivmeyi inşallah kaybetmeyiz. Bir süredir bizim ve tüm dünyanın başını ağrıtan enflasyon sorununu yeniden tek haneli rakamlara indirmek Seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla birlikte artık elimiz bu konuda daha güçlü Yeni ekonomi ekibimizin birinci önceliği bu sorunun analizi.Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla ile büyüme ekseninde hedeflerimize doğru ilerleyeceğiz.Akkuyu Nükleer Santrali ve yenilenebilir kaynaklar ile minimuma indireceğiz. Rekordan rekora güçlü Türkiye yolunda sizlerden güçlü ihracat.Bugüne kadar hep kendimizle yarıştık.Her başarıdan sonra çıtayı hep yükselttik.İhracattaki artış elbette olumlu.Bu değerli bir başarıdır. bizim için, ama Türkiye Yüzyılı vizyonumuz için asla yeterli değil. Olumsuz küresel ekonomik görünüme rağmen ihracatımızı bu yıl sonunda 265 milyar dolara, gelecek yıl ise 285 milyar dolara çıkarmak istiyoruz.”

2028’DE 400 MİLYAR DOLAR VE ÜZERİNDE HEDEFLENEN Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2028 hedefimiz 400 milyar dolar ve üzerine ulaşmak. Bu hedefle, yeni nesil desteklerimizle ihracatı tabana yayarak katma değerli ihracatı güçlendirmek için çalışacağız. sürdürülebilir büyüme Şirketlerimizin bu dönüşüme bir an önce uyum sağlaması gerekiyor.İhracatımızın yüzde 1,5’ini oluşturan elektronik ihracatımızın payını 2028 yılı ihracat hedeflerimiz kapsamında yüzde 10’a çıkarmayı hedefliyoruz. İhracatımızı geliştirmek, çeşitlilik ve sürdürülebilirliği sağlamak için ülke ülke girişimlerimizi artırmak. ihracatımız. Sorun Afrika’daki elçilik sayımız 12’den 44’e çıkarken, ticaret hacmimiz 4.3 milyar dolardan 40 milyar dolara çıktı. dolara çıktı. Latin Amerika’daki büyükelçilik sayımız 6’dan 18’e çıkarken, ticaret hacmimiz 800 milyon dolardan 17,4 milyar dolara yükseldi. Asya girişimimizi açıkladığımız 2019 yılından bu yana kıta ile ticaretimiz yüzde 40 arttı. Diplomatik ilişkilerimizin kurulduğu veya kuvvetlendirildiği her coğrafyada durum aynıdır. Türkiye’nin diplomatik temsilcilik ağı genişledikçe ihracatı hep arttı. Açılış törenimize katılan devletlerin sayısına, temsil düzeyine ve çeşitliliğine baktığımızda yine bu gerçeği görüyoruz. Çatışan hatta çatışan tarafları aynı çatı altında toplayan bir ülke olmamız dış ticarette de bize avantaj sağlıyor. Seçim zaferimizin ardından Afrika’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Avrupa’ya geniş bir coğrafyada sokaklara dökülen sevgi seli, bizimle birlikte ülkemize ve milletimize duyulan güvenin bir kanıtıdır.”

EXİMBANK’TAN KOBİLERİMİZE SAĞLANAN KREDİ HACMİ YÜZDE 25,8’E ÇIKACAK Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye şu anda yüz milyonlarca insanın gündeminde. Bunu israf etmeden ihracat, turizm ve yatırım açısından fırsata çevirmemiz gerekiyor. zaman, “Demir tavla dövülür” ilkesine göre fuarlarla, ticaret heyetleriyle, saha araştırmalarıyla teknolojinin sağladığı imkanlardan yararlanarak ihracatımızı artırmanın yollarını aramalıyız. yurt dışında ilk temas noktanız ticaret danışmanlarımız ve ataşelerimiz olacaktır.Bu görevliler, yabancı ortaklara ulaşmak, potansiyel pazarlar hakkında bilgi almak ve karşılaştığınız sorunlara çözüm bulmak için her zaman hizmetinizdedir.Size her türlü hizmeti vermeye devam edeceğiz. ticaret danışmanlığımız ve diplomatik temsilciliklerimiz ile takviyeler Bu konuda ihmali ve kastı olan hiç kimseyi hor görmeyeceğiz.İhracatçılarımızın daha düşük maliyetli finansman olanaklarına erişiminin hedeflerimize ulaşmamızı hızlandıracağını biliyorsunuz. Bakanlığımızın yanı sıra Türk Eximbank ile de çalışmalarımız devam ediyor. Türk Eximbank, Türk bankacılık sektörünün en büyük kredi hacmine sahip 9. bankası ve Türkiye’nin en büyük kredi sigorta şirketidir. Eximbank’ın desteklediği ihracatçı sayısı 16 bine ulaştı. Bu yıl Eximbank’ın KOBİ’lerimize sağladığı kredi hacim oranı yüzde 25,8’e çıkacak. Finansman sorununda sadece Eximbank ile yetinmiyoruz. Mart 2022’de hayata geçirdiğimiz ihracat geliştirme şirketi ile ihracatçılarımıza finansman konusunda yeni bir soluk getirdik. Türk Eximbank ve İhracat Geliştirme Şirketi Kefalet sistemi ile teminat sorununu inceledik. İhracatçımız artık gayrimenkulünü bankaya ipotek etmek zorunda değil. İhracat katkıları için ön finansman modeli sayesinde firmalarımız önce ödeme alma sonra harcama kolaylığına kavuşmuştur. Ayrıca iki ay önce açılışını yaptığımız İstanbul Finans Merkezi ile Türkiye’yi finansta bir üst noktaya taşıyacak tarihi bir adım atmış olduk. Toplam 65 milyar liralık yatırımla ülkemizin en prestijli projesini hayata geçirmenin gururunu yaşadık. Bölgede yerli ve yabancı finans kuruluşlarının faaliyete geçmesiyle birlikte merkezimiz asıl işlevini daha aktif bir şekilde yerine getirecektir. İstanbul Finans Merkezi, uluslararası sermaye akışını kolaylaştırarak yatırım çekme potansiyelimizi artıracaktır” dedi.

2023 YILINDA 2 MİLYON SAĞLIK TURİSTİNE VE 3 MİLYAR DOLARLIK İHRACATA HEP BİRLİKTE TANIK OLACAĞIZ Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul Finans Merkezi’nin fintech ve yan finansman alanlarında küresel bir çekim merkezi olacağına inanıyorum. istenilen hacme ulaşamadık Türkiye ekonomisinin tüm kollarında İstanbul finans merkezinin oluşturduğu ekosistemden ihracatçılarımızın faydalanacağına inanıyorum.Tıbbi yardıma başvuran bu hastalar turizmden gıdaya birçok alanda önemli katma değer yaratıyor. Şu an itibariyle hastanelerimizde, termal tesislerimizde ve diğer sağlık hizmetlerimizde 10 milyar dolar sağlık turizmi hedefimiz var.İnşallah 2023 yılında 2 milyon sağlık turisti ve 3 milyar dolarlık ihracata birlikte şahit oluruz. Aynı şekilde bu yıl lojistik ihracatta 40 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz.Diğer markamız olan taahhüt ve teknik müşavirlik sektörünün yurtdışındaki başarılarını daha ileriye taşıyacak çalışmaları teşvik edeceğiz. Tüm bu hedeflere ulaşacağımızdan hiç şüphemiz yok. Millet olarak artık geleceğimize daha inançla ve umutla bakıyoruz. Dünyada yıldızı giderek parlayan Türkiye gerçeğiyle karşı karşıyayız. Bazı cahiller anlamasa da ülkemizi yurt dışından takip edenler bu gerçeği daha net görüyor” dedi.

ÜLKEMİZE HAYIRLI OLACAK 5 YIL DAHA KAZANDI Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023 Türkiye’sini hala 80’ler, 90’lar kalıbıyla okumaya çalışanlar anlayamasa da ülkemiz gümbür gümbür geliyor. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleri ile Allah’a hamd olsun.İhtiyaç duyduğumuz azim, cesaret, kararlılık ve iradeyi yeniden kazandık.Hızla kabinemizi oluşturarak hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya başladık. Önümüzdeki 5 yıl durmaksızın çalışarak Türk Yüzyılı.Ülkemiz hizmetler, eserler ve fıkralarla dolu bir 5 yıl daha kazandı.Türkiye sadece 21 yıllık değil, asırlık kazanımlarını da tehlikeye atmayacaktır. Son seçim sonuçlarının milletimizin istikbal yolculuğu açısından kıymetini zamanla daha iyi anlayacağız.Milletimizin olgun bir hayırseverliğe sahip olduğunu her geçen gün daha net göreceğiz.Zamanla kimlerle, ne pazarlıklar yaptığı ortaya çıkacaktır. Sırf iktidara gelmek için kimlerle yaptı, kapalı kapılar ardında ne tür sözler söylendi, ülkenin bekası nasıl bir seyyar satıcı olarak tezgaha kondu. Her şeyden önce terör örgütleriyle ne tür pazarlıklar yapıldığı ortaya çıktıkça biz aslında sadaka vermişiz diyeceğiz” dedi.

TÜRKİYE’NİN YENİ BİR MUHALEFET YAKLAŞIMINA İHTİYACI VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aslında 28 Mayıs’tan bu yana muhalefet cephesinde ülkemizin nasıl bir beladan geçtiğini anlatıyor. Milleti barıştırmak diyenlerin seçim gecesi başlayan kavgası, o günden bu yana hiç bitmedi. O gün çok daha ilginci Halil İbrahim Sofrası diyerek demokrasi çabasının sergilendiği yeri böyle bir sofraya çevirmenin ne kadar anlamsız olduğu ortaya çıktı.Millete pazarladıkları sofranın kurt sofrası olduğu ortaya çıktı. .ve çocuklarının geleceği.Muhalefetten bire bir tavır bekliyoruz.Muhalefetin hatalarını görmesini ve kendini düzeltmesini umuyoruz.Ülke ve demokrasi için siyaset yapmaları kendilerine ve demokrasimize daha hayırlı olur. Milletin aleyhine siyaset yapmak yerine milletin açığını kapatmıştır.Demokrasiden hak ve hürriyetlere, altyapı yatırımlarından millet iradesinin kullanımına kadar nerede bir eksiklik varsa oraya gittik ama maalesef kapatamadık. ülkemizin en kronik sorunlarından biri olan muhalefet boşluğu. Son seçim sonuçlarının Türkiye’deki muhalefet açığını kapatmak için de bir fırsat sunduğuna inanıyorum. Türkiye artık mahkeme kapılarında nöbet tutan, her iyiliğe karşı çıkan çirkin bir muhalefet anlayışını hak etmiyor. Çocuklarımız umut vermek yerine, sürekli yalan söyleyen, felaket tellallığı yapan, ülkeyi alçaltan bir muhalefet söylemine maruz kalmak istemiyor. Türkiye’nin parti içi çekişmelerden, baba-oğul taht kavgalarından bağımsız yeni bir muhalefet anlayışına ihtiyacı var. Türk Yüzyılında inşallah böyle olur. Allah yar ve yardımcımız olsun diyorum” dedi.

ahirlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler